top of page

Інклюзивна освіта

Infographic-Shpargalka-dlya-batkiv-part1-01.jpg
Infographic-Shpargalka-dlya-batkiv-part2-01.jpg
118993783_3872440439449172_3935445064900442120_o.png
nush1_2.jpg

Інклюзивна освіта в Україні: основні принципи та цінності

Інклюзія (від Inclusion – включення) – процес збільшення ступеня участі всіх громадян у соціальному житті. Це політика й процес, що дає можливість всім дітям брати участь у всіх програмах. 

 

Інклюзивна освіта – це система освітніх послуг, що ґрунтується на принципі забезпечення основного права дітей на освіту та права здобувати її за місцем проживання, що передбачає навчання дитини з особливими освітніми потребами в умовах загальноосвітнього закладу.

 

В основу інклюзивної освіти покладено ідеологію, яка виключає будь-яку дискримінацію дітей, яка забезпечує однакове ставлення до всіх, але створює спеціальні умови для дітей з особливими потребами.

 

Сучасна освітня політика базується на декількох принципах навчання дітей с особливими потребами. Інклюзивна освіта – це частина цієї політики. Головна ідея та зміст інклюзивного навчання – від соціалізації у навчальному закладі до соціалізації у суспільстві. Спільне навчання не тільки гарантує рівні права дітей, а й забезпечує можливість дітям с психофізичними вадами відвідувати ті заклади, які б вони відвідували, якби були здоровими. Концепція інклюзивної школи у різних країнах та джерелах описується по-різному.  Щоб точно зрозуміти, що таке інклюзивна освіта в Україні, потрібно виділити цінності та принципи інклюзії, на яких вона базується. 

 

Цінності інклюзивної освіти:

- визначення права всіх дітей на навчання; однакова увага та робота з дітьми, незалежно від їхньої національності, віку, мови, особливостей розвитку та поведінки, походження та місця проживання;

- постійний процес вдосконалення освітніх програм, методик, комплексів та структур для визначення та забезпечення потреб та прав дітей;

- одна з частин, на яких ґрунтується стратегія будівництва інклюзивного суспільства; постійний розвиток, динамічний рух.

 

Основні принципи інклюзивної освіти:

- На цінність людини не впливають її досягнення, здібності та вміння. Кожна людина вміє відчувати та міркувати.

- Кожна людина має право спілкуватися та бути почутою іншими.

- Система повинна підлаштовуватися під потреби дитини, а не навпаки.

- Тільки на реальній взаємодії здійснюється справжня освіта.

- Людина, та особливо дитина, потребує дружби та підтримки від ровесників.

- Задоволення освітніх потреб кожної дитини.

- Виявлення здібності навчатися у кожної дитини та відповідне забезпечення суспільством необхідних для цього умов.

- Притягнення батьків до навчального процесу дітей як перших їхніх учителів та рівноправних партнерів.

- Батьки повинні дбати про фізичний та психологічний стан дитини, а також про створення умов для її розвитку.

- Комплексний підхід до навчання та виховання дітей, що забезпечує отримання уваги від батьків, послуг від вузьких фахівців та педагогів, які надають свої знання та підтримку, забезпечують матеріалами для навчання (книги, фото- та відео-матеріали, посібники тощо).

- Рівень складності шкільних завдань повинен відповідати здібностям та вмінням дитини.

- Доступ до навчання у загальноосвітніх закладах на рівних правах та отримання якісної освіти.

- Вирішення проблем та подолання виникаючих бар’єрів у процесі навчання.

 

Цінності інклюзії, її принципи та ідеї формують переваги такої освіти: прийняття дитини суспільством, створення дружніх відносин та зв’язків з ровесниками, покращення комунікативних навичок, вищій рівень академічної успішності. 

Джерело: https://acmc.ua/osnovni-printsipi-ta-tsinnosti-inklyuzivnoyi-osviti/ © АКМЦ

bottom of page